ازدواج به معنای ایثار و گذشت است، نه فقط برای یک طرف، بلکه برای هر دو طرف. کسی برای ازدواج مناسب است که بتواند نه به دلیل وجود نیازهای اولیه، بلکه به دلیل داشتن روحیه ایثار، زندگی خانوادگی را بنا کند.
    اما امروزه به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و روانی افراد نمی توانند دست به تشکیل خانواده بزنند.
 
                                               موانع ازدواج
    در این مختصر، برخی از مشکلات را بررسی می کنیم.
    1- مشکلات مالی و اقتصادی
    در چندین سال پیش، به دلیل وابستگی اقتصادی جوانان به خانواده ها و ضرورت احترام به آنها، انتخاب همسر کاملا تحت نظارت خانواده ها بود، اما امروزه به دلیل استقلال مالی و اختلاف سلیقه و پذیرش هنجارها، جوانان با خانواده هایشان دچار تعارض شده اند.
    در آن زمان، برگزاری مراسم ازدواج، به عنوان یک کار نیک و خداپسندانه مطرح بوده که باعث می شد، تمام افراد فامیل دست به دست هم می دهند تا زوج را به خانه بخت بفرستند.
    بیشترین هزینه های ازدواج از زمان خواستگاری تا منزل بخت برعهده فامیل بوده است و کمترین هزینه برعهده خانواده طرفین بوده است.
    در حال حاضر یکی از عمده ترین موانع ازدواج برپایی جشنهای سنگین می باشد زیرا به دلیل کمرنگ شدن تعاون و همکاری و حرفهایی مانند اینکه فقط یکبار است و یا اینکه “برای فرزندانمان آرزو داریم.” چنین جشن های سنگین برقرار می کنند و زوجین مجبورند تا چند سال بعد از ازدواج بدهی های این مراسم را بپردازند.
    2- ادامه تحصیل
    امروزه اکثر جوانان، خواهان تحصیلات و رسیدن به مدارج علمی بالا هستند و برای این امر باید تا سن 25 سالگی یا بالاتر تحصیل کنند. اغلب این افراد درس خواندن را با تشکیل خانواده مغایر می دانند و آن را غیرعملی می دانند.
    اما آنها باید بدانند که تنها راه حل این مشکل خارج کردن این فکر باطل از ذهن می باشد. زیرا هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که ازدواج با تحصیلات مغایر است. بلکه اگر ازدواج به صورت صحیح انجام شود و همسر مناسبی انتخاب شود، پشتوانه خوبی برای ادامه تحصیل خواهد بود و می تواند انسان را در رسیدن به هدف علمی و تحصیلی یاری کند.
    3- مسکن
    در زمان گذشته، عروس ها و دامادها برای شروع زندگی در جوار خانواده ها زندگی می کردند. تا اینکه بتوانند پول های خود را پس انداز کنند تا بتوانند مسکن مناسبی را برای خود مهیا کنند.
    اما در این زمان به دلیل وجود اختلاف سلیقه فراوان و استقلال مالی سعی دارند به تنهایی و مستقل زندگی کنند که برای انجام این امر لازم است که خانه ای را اجاره یا رهن کنند که مستلزم داشتن پول پیش فراوانی می باشد که اغلب جوانان فاقد این سرمایه هستند.

به امید آنكه روزی به لطف خدا و هوشیاری خانواده ها این موانع بر طرف شود.

طبقه بندی: ازدواج، 
برچسب ها: مشكلات مالی و اقتصادی، ادامه تحصیل، مسكن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در جمعه 9 بهمن 1388 توسط بیرام حسین زاده