چرا امام حسن (علیه السلام) صلح کرد اما امام حسین (علیه السلام) قیام کرد؟

     اولا: همانگونه كه امام حسن(علیه السلام) 10 سال دوران امامت خود را در حالت صلح با معاویه به پایان برد، امام حسین (علیه السلام) نیز بعد از شهادت امام حسن (علیه السلام) 10 سال از دوران امامت خود را با معاویه هم عصر بود و  درحالت صلح، امامت خود را ادامه  می دادند یعنی یك فرهنگ سازی تمام عیار بود كه امام حسن (علیه السلام) شروع كردند و ادامه دادند و امام حسین (علیه السلام)نیز 10 سال همان سیاست را پی گیری كردند و زمینه سازی خیلی مناسب انجام داده شد و یاران و شاگردان جان بركف و سربازان فداكاری را تربیت كردند. نتیجه حماسه و حادثه عاشورا بود و هست و خواهدبود.

عزیزانم از نظر بنده بهترین زمینه ساز پیروزی خون بر شمشیر در حماسه عاشورا امام حسن مجتبی (علیه السلام)بودند.
     دوما: این نكته خیلی قابل توجه است كه امام حسن (علیه السلام) به هیچ وجه سكوت نكردند. بلكه شیوه مبارزه برعلیه طاغوت را تغییر دادند. و هركدام از دوازده امام معصوم (علیهم السلام) بودند، همین گزینه را انتخاب می كردند. زیرا قیام مسلحانه با مواد صلح نامه همسویی نداشت و اگر امام پس از صلح قیام مسلحانه می كرد، معاویه به بهانه نادیده گرفتن مواد صلح نامه، امام را به پیمان شكنی متهم می كرد و سیاست خصمانه خود برضد اسلام و خاندان پیامبر (صلی الله علیه وآله و سلم) را به شدیدترین وجه اجرا می كرد و اهداف پلید خود را پیاده می نمود.

     لذا امام حسن (علیه السلام) سیاست های راهبردی را در پیش گرفتند، از جمله:

    تربیت و آموزش نیروهای كارآمد (وقتی امام حسن(علیه السلام) درمدینه حضور یافتند، محدثان و راویان و دانشمندان بزرگ، به سوی مدینه شتافتند لذا باردیگرمكارم اخلاق و فروغ مكتب سازنده رسول خدا (صلی الله علیه وآله و سلم) در روح افراد لایق جلوه كرد. و یاران باقیمانده علی بن ابیطالب (علیه السلام) سازماندهی جدیدی داده شدند. ازجمله: رشیدهجری وحبیب بن مظاهر و حجربن عدی كه از مشعلداران نهضت فرهنگی و سیاسی اسلام و حماسه عاشورا بودند.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در سه شنبه 12 آبان 1388 توسط بیرام حسین زاده