تربیت

نخسین وظیفه والدین در قبال فرزند تر بیت درست او است كه در آیات و روایات مكرری بدان تأكید شده است. خدای متعال در مورد اصل وظیفه والدین  و اهمیت تربیت دینی خانواده چنین می فرماید: "یا ایها الذین آمنوا قوا انفسكم و اهلیكم ناراً و قودها للناس و الحجارة علیها ملائكة غلاظ شداد" ای كسانی كه ایمان آورده اید، خود و خانواده خویش را از آتشی كه هیزم آن انسان ها و سنگ ها است نگه دارید، آتشی كه فرشتگانی بر آن گمارده شده اند كه خشن و سختگیرند.
ممكن است منظور از آتش در ا ین آیه، اعم از آتش دنیا و آخرت باشد كه در این صورت ورود در اختلاف ها، ارتكاب جرایم و گناهان و..را نیز شامل می شود كه بایستی خانواده را از آن ها باز داشت و این امر مهم فقط از طریق تربیت درست امكان پذیر است.
بنابراین، والدین ضمن حفظ خویشتن از عذاب اخروی كه با عبادت و دوری از گناه مسیر است، وظیفه دارند كه فرزندانشان را به گونه ای تربیت نمایند كه از آتش ترسناك جهنم نجات یابند.
روایاتی كه در زمینه تربیت فرزند وجود دارند متعدد هستند; از جمله روایت معروفی از رسول اكرم(صلی الله علیه وآله وسلم) نقل شده كه فرمود:
"فرزند سه حق بر پدر دارد: اول انتخاب نام نیكو، دوم كتابت، نوشتن و
سواد آموزی، سوم ازدواج، زمانی كه فرزند بالغ شد." در روایت دیگری از امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) آمده است: "حق فرزند بر پدر این است كه نام نیكویی برایش انتخاب كند و او را نیكو تربیت نماید و قرآن را به او یاد بدهد."
از این روایات به روشنی استفاده می شود كه تربیت فرزندان از مهم ترین وظایف والدین است. امروزه تربیت فرزند از مشكل ترین مسایل اجتماعی و خانوادگی جوامع مختلف است، چون زمینه انحراف فرزندان - بخصوص جوانان و نوجوانان - فراوان است. خانواده ای سعادتمند است كه بتواند فرزندانش را براساس برنامه های دینی و اسلامی تربیت نماید.

برچسب ها: تربیت، وظیفه والدین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در سه شنبه 13 بهمن 1388 توسط بیرام حسین زاده