حجاب فدا كاری است

بنام خدا

با تبریك میلاد یاس نبی(صلی الله علیه و آله) و روز زن و روز مادربه پیشگاه همه شما عزیزان، مطالبی چند را در مورد حقوق زن عرض می نمایم:

زن به عنوان نیمی از بشریت و عضو جدّی و غیر قابل چشم پوشی در كانون بزرگ جامعه انسانی و نیز به عنوان یكی از دو ركن پدید آورنده بنیان خانواده، در طول تاریخ، داوریهای گوناگونی را نسبت به خود دیده است و شرایط بسیار نا همگون و نا مساعدی را پشت سر نهاده است.

نگاهی گذرا به تاریخ چنین می نماید كه زن در بیشتر مقاطع و در بیشتر جوامع از نوعی محرومیت رنج برده است و حقوق انسانی او تحت سلطه و سیطره مردان و فرهنگ غلط مرد سالاری تضییع شده است.

امّا بدون شك همانگونه كه در گذشته دیدگاه های مردسالاری و تحقیر آمیز به زنان، به زیان هم  مردان و هم زنان انجامیده است، باورهای افراطی فمینسم با ایده زن سالاری و زنمداری نیزبیش از پیش به زیان زن و مرد خواهد بود. نگرش متعادل قرآن، نه آن تفریط را می تابد و نه این افراط را، از نظر قرآن زن و مرد در انسانیت برابرند، ولی از دوگونه خصلت  برخوردارند. و این دوگانگی از ساختار جسمانی و عاطفی آن دو سرچشمه می گیرد به تعبیر استاد مطهری(رحمت الله):

زن و مرد دو ستاره اند در دو مدار مختلف، هر كدام باید در مدار و فلك خود حركت كند....شرط اصلی سعادت هر یك  از مرد و زن و در حقیقت جامعه بشری، این است كه دو جنس هریك در مدار خویش به حركت خود ادامه دهد.

برچسب ها: حقوق زن، زن و مرد دو ستاره اند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در دوشنبه 10 خرداد 1389 توسط بیرام حسین زاده