1. اقدام فرهنگى خصوصا از طریق رسانه ها در جهت تغییر نگرش عمومى که مبتنى بر توقعات نابجاى اقتصادى است.

وظیفه رسانه ها و انسانهاى فکور و شخصیتهاى دلسوز اجتماعى در این زمان، القاء دید واقع گرایانه به اقشار مختلف اجتماع در این زمینه  است؛ که با توجه به عدم امکان فراهم شدن امورى از قبیل شغل و مسکن مناسب براى اکثر جوانان تا سالیان متمادى، نمى توان توقع حل این مشکل را از راه اقتصادى در کوتاه مدت داشت.

2. سوق دادن نگرش خانواده ها در جهت اهمیت فوق العاده دادن به ازدواج فرزندان

3. اعطاء بینش به جوانان در جهت تلاش براى رفع موانع فرهنگی ازدواج

4. توجه دادن به خانواده ها در مورد صلاحیت تازه جوانها برای ازدواج

باید به خانواده ها توجه داد خدایى که در جوان احساس نیاز جنسى و عاطفى را بیدار کرده است، صلاحیت پاسخ گویى به آن را از راه ازدواج به وى عطا نموده است. در تازه جوان استعداد ذاتى پذیرش مسئولیت خانواده وجود دارد که باید با وارد شدن به مرحله عمل شکوفا شود، همانند ورزشکارى که تا وارد میدان تمرین عملى نشود، نمى تواند استعداد خود را شکوفا کند و در مسابقه برنده شود. تازه جوان، تا عملاً زیر بار مسئولیت نرود احساس مسئولیت او به فعلیت نمى رسد.

5. ممکن نشان دادن ازدواج آسان

مى توان با پخش نمونه هاى عملى از ازدواجهای آسان از سیما در قالب مصاحبه و فیلم و برنامه هاى ترکیبى، ممکن بودن آن را به خانواده ها و خود جوانان نشان داد.

6. ترغیب شخصیتها و متمکنین به انجام ازدواج آسان (بدون خرج و مراسم سنگین) براى فرزندانشان در جهت فرهنگ شدن ازدواج آسان در جامعه.

7. سعى در رفع ترس جوانان از شكست در ازدواج

اغلب جوانان از شکست در زندگى مى ترسند. باید به آنها تذکر داد که احتمال شکست در بسیارى حرکتها وجود دارد؛ در این موارد باید سعى کرد با تدبیر، احتمال شکست را کاهش داد؛ نه اینکه از آن کارها صرف نظر کرد.

8. توجه دادن به خانواده ها در خصوص آثار منفى مهریه سنگین

بسیارى از خانواده ها تصور مى کنند با قرار دادن مهریه سنگین براى دخترشان، پایدارى زندگى او را تضمین کرده اند؛ در حالى که در آموزه هاى دینى ما زنى که مهرش بالا باشد، شوم خوانده شده و این حقیقتى است که دین، آن را به ما ارائه نموده و رعایت آن، مانع از هم پاشیدگى خانواده است. چه بسا خانواده هایى که فقط به خاطر همین موضوع با بحران مواجه مى شوند و یا وصلتهایى که فقط به خاطر آن سر نمى گیرد و عواقب بدى را به دنبال مى آورد.

9. فعال سازى صاحبان سخن و قلم در جهت تسهیل ازدواج.

10. عدم پخش برنامه هایى که جوانان را از ازدواج باز مى دارد

بیش تر اوقات صدا و سیما نزاع زوجین را به تصویر کشیده و باعث ایجاد تأثیر منفى در ذهن جوانها و خانواده ها مى شود. این برنامه ها با ایجاد رعب و وحشت در دل جوانان، تا حدود زیادى آنها را از اقدام به ازدواج باز مى دارد.

برچسب ها: بر طرف كردن موانع ازدواج،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در چهارشنبه 16 تیر 1389 توسط بیرام حسین زاده