استفتاهایی از حضرت امام خمینى(ره).

2- س: درحال حاضر نام خداوند متعال و پیامبر - صلی الله علیه وآله - و ائمه معصومین - علیهم السلام - و آرم جمهوری اسلامی در روزنامه ها و مجلات و كاغذهای اداری و ... مشهود است و معمولاً رعایت در حفظِ احترام آن نمی گردد، حكم چیست.
ج: از انداختن آنها در مواضعِ هَتك آمیز اجتناب شود.
3- س: در روزنامه ها آیاتِ زیادی از قرآن مجید و اسماءاللّه واسماء انبیا - علیهم السلام - به چشم می خورد و بسیاری از مردم بطور اجتناب ناپذیر، سروكار با آن دارند و اجناسی در آن می پیچند و زیردست و پا و در محلهای نجس و كثیف كه توهین است می اندازند و با عدم طهارت، آنها را دست می زنند، آیا وظیفه هست به متصدیان تذكر دهیم كه فكری برای این بكنند.
ج: چنین تكلیفی نیست ولی اگر در موردی توهین و بی احترامی شود باید رفع توهین شود.
4- س: آیا انداختن اسماء لفظ جلاله (اللّه) در داخل سطل زباله بدون قصد اهانت به آنها جایز است و در صورتی كه انداخته شده باشند حكم آنها چیست.
ج: انداختن جایز نیست و بایستی آنها را از موضع هتك برداشت.
5- س: حكم انداختن روزنامه و مجلات در محل كثافات و زباله چیست در صورتی كه شخص نیز می داند در آنها اسامی خداوند سبحان و آیات قرآن كریم وجود دارد.
ج: حكم مسأله قبل را دارد.
6- س: از آن جا كه در حال حاضر بیشتر روزنامه ها و مجلات كشور مشتمل بر آیات قرآن است و معمولاً افراد پس از مطالعه آنها را به جاهای هتك آمیز می اندازند، لذا تقاضا می كنیم دستور فرمایید كه این نشریات از چاپ آیات قرآن و كلماتی كه احترام آنها لازم است خودداری كنند و اگر بهتر است در هنگام ضرورت، سعی كنند آیات قرآن را نقل به معنا كنند نه این كه عیناً چاپ نمایند.
ج: چاپ و نشر ممنوع نیست ولی از انداختن در جاهایی كه موجب هتك می شود باید خودداری كنند.

برچسب ها: نام الله،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در چهارشنبه 24 شهریور 1389 توسط بیرام حسین زاده