سوال : استفاده از آنتن ماهواره برای آگاهی از برنامه های علمی یا قرآنی و مانند آن که از طریق ماهواره توسط دولت های عربی یا کشورهای دیگر پخش می شود چه صورت دارد ؟  با توجه به اینکه برنامه های مخرب نیز دارد ؟
حضرت آیت الله خامنه ای : اسفتاده از این دستگاه برای دیدن و شنیدن برنامه های علمی یا قرآنی و مانند آن هر چند فی نفسه مانعی ندارد ولی به دلیل اینکه برنامه هاییکه از طریق ماهواره توسط دولت های غربی و بیشتر کشورهای همسایه پخش می شود غالبا دربردارنده آموزش افکار گمراه کننده و تحریف حقایق و همچنین برنامه های لهو و فساد هستند و حتی مشاهده برنامه های علمی یا قرآنی از طریق آنها موجب وقوع در فساد و ارتکاب حرام میگردد بنابراین شرعا استفاده از آنتن های مذکور برای دیدن برنامه ها حرام است مگر آنکه برنامه هی مفید علمی یا قرآنی محض باشند و مشاهده آنها مستلزم هیچ فساد یا ابتلا به عمل حرامی نباشد ، البته اگر قانونی باشد باید مراعات شود . (اجوبه الاستفتائات
حضرت آیت الله مکارم شیرازی
: با توجه به اینکه برنامه های مخرب بیش از برنامه های مفید است قرار دادن آن در اختیار عموم جایز نیست.
حضرت آیت الله سیستانی : اگر انسان مطمئن از استفاده نامشروع توسط خود یا دیگران باشد حضرت آیت الله اجازه نگهداری و استفاده از آن را نمی دهند . 
 
حضرت آیت الله تبریزی : چنانچه ماهواره در جذب برنامه های دینی و معارف اسلامی یا علوم قرآنی و امثال آن مورد استفاده باشد مانعی ندارد و اگر در جهت فساد مورد استفاده باشد حرام است .

برچسب ها: ماهواره،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در یکشنبه 26 دی 1389 توسط بیرام حسین زاده